Обележен Дан ослобођења Великог Градишта – у славу борцима и жртвама

Поводом 11. октобра, Дана ослобођења Великог Градишта у Другом светском рату, данас је одржан комеморативни скуп код спомен обележја страдалим борцима и цивилима.

Почаст су полагањем венаца одале делегацијe Министарства одбране – Војске Србије, општине Велико Градиште на челу са председником општине Драганом Милићем и председником Скупштине Владимиром Штрпцем и удружења грађана, у присуству бројних грађана као и ученика Средње школе “Милоје Васић“.

О окупацији, нерпијатељским злочинима и српским жртвама говорио је  председник Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова до 1918. Јоја Штрбац: “Већ 14. априла десантне јединице фашистичке Немачке, преко Дунава прешле су и окупирале Велико Градиште. Окупациона власт у Великом Градишту трајала је од 14. априла па све до 11. октобра 1944. године… Народ је ступио у отпор против непријатеља. За читаво време до ослобођења, на подручју Рамског среза тадашњег, водиле су се борбе од стране, пре свега, Пожаревачког партизанског одреда против окупатора. Пале су велике жртве и оброман број бораца је погинуо.“.

Венци су положени и на споменик јунацима из Првог светског рата, палим за слободу отаџбине.

“Данашњи дан је дан да се сетимо и свих оних других који су пали, носећи барјак слободе и носећи барјак онога на шта је увек био поносан овај народ, а то је немерљива жеља за слободом и жеља за правдом.“, поручио је професор историје Ненад Михајловић.

Он је подсетио и на Пешадијски пук славне Дунавске дивизије који је у октобру 1915. године стајао на бранику отаџбине између села Рам и Затоње, издржавши први снажни ударац немачке силе која је потиснула наше борце на касније повлачење уз огромне жртве.

“Нека је вечна слава свим палим борцима у ослободилачким ратовима 1912-1919, свим палим борцима у ослободилачким ратовима од 1941. до 1945. и свим оним палим касније у разним ослободилачким ратовима на територији некадашње бивше Југославије, да се сетимо и оних славних хероја са Кошара и Паштрика који су, такође, своје животе усадили у темеље онога што данас можемо да зовемо ‘слобода Србије’.“, рекао је Михајловић.

Окупљенима се обратио и Душан Антић, подсећајући да без прошлости нема ни будућности.

Венац је данас положен и на оближњем месту званом Превод где је 1941. године стрељана група мештана Великог Градишта.

www.velikogradiste.rs